Committee Membership Info

 

*Charters are in the process of being reviewed*

 

Standing Institutional Committees

Commencement
Cultural Events

Facilities Advisory    
F/S Professional Development    
Long Range Planning
Marketing & PR    
MLK Jr. Day Observance    
Opening Convocation
Recognition Luncheons    
Recruitment & Retention    
 

Faculty Organization Committees

Faculty Organization

Faculty Organization By-Laws

 

USC Sumter Faculty Organization Committees  

Academic Planning
Admissions Committee
Athletics Committee
Faculty Grievance
Faculty Rights & Responsibilities
Library Committee    
Local Promotion & Tenure
Peer Review  
Scholarships & Awards    
Student Discipline


Regional Campus Committees
   
Regional Campus Faculty Senate    

Regional Campuses Grievance Committee      

Regional Campus Promotion & Tenure
Research & Productive Scholarship  

    

System Committees

Columbia Faculty Senate

Provost's Academic Advisory

 

______________________________ 

 

Staff Organization

More Info

 

 

______________________________

 

Student Government Committee

More Info

 

______________________________

 

 

 

COMMENCEMENT COMMITTEE

Charter Info

 

Brenda Libner

6/30/14

SA

Wendell Prescott

6/30/14

AFS

Carol Reynolds

6/30/14

AA

Kathleen King

6/30/13

AA

Alicia Curtis

 Ex-officio

 

Laura Curtis

6/30/14

AFS

Connie Pender

6/30/14

AA

Susan Brabham

6/30/13

AA

Eric Reisenauer

Ex-officio

FO

Marchetta Williams


Ex-officio
 

 

Jeff Lingefelt

 Ex-officio

 

Misty Hatfield

 Ex-officio

 

Paula Epperson 

 Ex-officio

 

Jared Buniel

 Ex-officio

SGA

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

 

CULTURAL EVENTS COMMITTEE

Charter Info

*Committee Suspended until further notice*

 

Park Bucker

6/30/14


A&L

Jean-Luc Grosso

6/30/14


BAE


Pearl Fernandes

6/30/13


MSE

Eric Reisenauer

6/30/13


HSE

Misty Hatfield


Ex-officio

 

 

6/30/13

Student Representative 

Carol Reynolds

6/30/12


SO

Blane Dasilva

 6/30/12

 SL

 

Ex-officio

DDE

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

 

FACILITIES ADVISORY COMMITTEE

Charter Info 

 

Ofysseas Kakaras

06/30/15

FO

Julie McCoy

6/30/15

SO

Bruce Blumberg

Ex-officio

  

Jeff Lingefelt

Ex-officio


 

Carol Reynolds

6/30/14

SO

Austin Jenkins

6/30/14

FO

 

 

 Student Representative

Mary Sutton

 6/30/14

 
 

Age Cataldo

 6/30/13

 
 

Sharon Mosgrove

 

 6/30/15

 
 

Matthew Holley

 

 6/30/15

 
 

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

FACULTY /STAFF PROFESSIONAL DEVELOPMENT SCREENING COMMITTEE

Charter Info 

 

Jim Privett

6/30/15

FO

Bruce Blumberg

6/30/15

SO

Kay Oldhouser Davis

 

SPUSCEF
 

Steve Anderson

6/30/15

FO

 Connie Pender

 6/30/14

 SO

 

 

 

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

LONG RANGE PLANNING COMMITTEE

Charter Info 

 

Robert Castleberry

6/30/14

HSE

Kajal Ghoshroy

6/30/15

FO

Jim White

6/30/15

A&L

Sharon Chapman

6/30/14

SO

Julie McCoy

6/30/16

AFS

Odyseas Kakaras

6/30/15

 

Hennie van Bulck

6/30/15

BAE

Bruce Blumberg

Ex-officio

 

 

 

 Student Representative

Jim Privett

Ex-officio

 

 

* Each division has one representative, staggered three-year terms
APC - two representatives in staggered two-year terms, to be recommended to the FO Chair.

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

MARKETING & PUBLIC RELATIONS COMMITTEE

Charter Info 

 

Andrew Kunka

6/30/14

FO

Misty Hatfield

Ex-officio

 

Ricky Boyd

Ex-officio


 

 

 

FO

Keith Britton

Ex-officio

SA
 

 

 6/30/14

 Student Representative

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

MARTIN LUTHER KING JR.DAY OBSERVANCE COMMITTEE

Charter Info 

 

Mary Sutton

6/30/14

SO

Lynwood Watts

Ex-officio

 

Mary Ellen Bellanca

6/30/14

FO

Misty Hatfield

Ex-officio

 

Jeff Lingefelt

Ex-officio

 

Park Bucker

6/30/15

FO

Dan Kiernan

6/30/15


FO
 

 

 6/30/14

 Student Representative

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

OPENING CONVOCATION COMMITTEE

Charter Info 

 

Blane DaSilva

12/31/15

FO

Wendell Prescott

12/31/12

SO

Misty Hatfield

Ex-officio 

 

Elizabeth White

12/31/13

SO

Jeff Lingefelt

 Ex-officio

 

Becky Hillman

12/31/14

FO

Mary Fran Smith

 Ex-officio

 

Michele Reese

12/31/13

FO

Dan Kiernan

12/31/15


FO

 

 

 

 Student Representative

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

RECOGNITIONS COMMITTEE

Charter Info 

 

Fran Castleberry

12/31/11


AA

Joyce Hodge

12/31/12

UA
Vice Chair

Lucile Ward

12/31/11


AA






SGA

Jeff Lingefelt

Ex-officio


 

Becky Hillman

Ex-officio


 

Marchetta Williams

Ex-officio


 

Misty Hatfield

Ex-officio


 

Paula Epperson

 Ex-officio

 

Elizabeth White

Ex-officio


 

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

RECRUITMENT AND RETENTION COMMITTEE

Charter Info 

 

 

 



Chuck Wright

6/30/13

SO

Blane DaSilva

6/30/14

FO

 

6/30/14


Student Representative
 

Keith Britton

Ex-officio

DAS

 

6/30/14

Student Representative 

Lynwood Watts

 Ex-officio

ADSA

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

STAFF ORGANIZATION

Charter Info 

 

Sharon Chapman

6/30/14

Susan Brabham, Vice President

6/30/14

Connie Pender, Secretary

6/30/14

Marchetta Williams

Ex-officio

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

FACULTY ORGANIZATION

 

Kajal Ghoshroy

4/5/14

 

Austin Jenkins - Vice Chair

4/5/14

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

 

ACADEMIC PLANNING COMMITTEE

 

Anthony Coyne

8/14

Steve Bishoff

8/14

Hayes Hampton

8/15

Austin Jenkins

8/13

Thomas Powers

8/14

James Privett

Ex-officio

Ray McManus

 8/15

Hennie van Bulck

 8/15

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

ADMISSIONS COMMITTEE

 

Sal Macias

8/14

Trish Guy

8/14

Odysseas Kakaras

8/14

Steve Anderson

8/14

Eric Reisenauer

8/14

Tom Powers

8/14

3 elected, 3 appointed

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

FACULTY RIGHTS AND RESPONSIBILITIES COMMITTEE

 

Robert Castleberry

8/14

David Decker

8/14

Anthony Coyne

8/14

Open

8/14

Steve Bishoff

8/14

Open

8/14

 

3 elected, 3 appointed

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

LIBRARY COMMITTEE

 

Dan Kiernan

8/14

Matthew Holley

8/14

Odysseas Kakaras

8/14

Mary Ellen Bellanca

8/14

 

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

PEER REVIEW COMMITTEE

 

Mary Ellen Bellanca

8/14

Hennie van Bulck

8/14

Bob Costello

8/14

Michele Reese

8/14

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

LOCAL PROMOTION & TENURE CHAIR

 

Andy Kunka, Chair      

8/14

Bob Nerbun, Co-Chair

8/14

Return to Top

______________________________

 

 

SCHOLARSHIPS AND AWARDS COMMITTEE

 

Rebecca Hillman

8/14

Blane DaSilva

8/14

Sharon Mosgrove

8/14

Jean-Luc Grosso

8/14

Jim Privett

8/14

Elizabeth White

Ex-officio

 

Return to Top

______________________________

 

 

STUDENT DISCIPLINE AND GRIEVANCE COMMITTEE

 

Lynwood Watts

Ex-officio

Student Representative

8/14

Robert Nerbun

8/14

Student Representative

8/14

Sal Macias

8/14

Student Representative

8/14

Michele Reese

8/14

 

3 elected
*Student Representative

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

USC SUMTER FACULTY GRIEVANCE COMMITTEE

 

Thomas Powers

8/14

David Decker

8/14

Anthony Coyne

8/14

 

3 elected

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

REGIONAL CAMPUSES FACULTY SENATE

 

Robert Castleberry

6/16

Ray McManus

6/16

Andrew Kunka

6/15

Tom Powers

6/14

Hayes Hampton

6/15

Hennie van Bulck

6/14

Rebecca Hillman

6/14

Daniel Kiernan- ALT

 6/14

Mary Ellen Bellanca- ALT

 6/14

Sharon Mosgrove- ALT

 6/14

Matthew Holley - ALT

 6/14

Blane DaSilva- ALT

 6/14

Lynwood Watts

 Ex-officio

 

7 elected, 2 alternates

 

Return to Top

______________________________

 

 

USC COLUMBIA FACULTY SENATE

 

Open

6/14

Jean-Luc Grosso

6/16

James Privett

6/14

Michele Reese

6/14

 

4 elected

 

Return to Top

______________________________

 

 

PROVOST'S ACADEMIC ADVISORY COMMITTEE REPRESENTATIVES

 

Kajal Ghoshroy

8/16

Andy Kunka

8/16

 

Return to Top

______________________________

 

REGIONAL CAMPUSES GRIEVANCE COMMITTEE

 

Robert Castleberry

  6/16

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

REGIONAL CAMPUSES PROMOTION AND TENURE COMMITTEE

 

Park Bucker

 6/16

 Jean Luc Grosso

 6/16

 

 

Return to Top

______________________________

 

 

REGIONAL CAMPUSES RESEARCH AND PRODUCTIVE SCHOLARSHIP COMMITTEE REPRESENTATIVES

 

Ray McManus

6/16

Sal Macias

6/16

 

Return to Top

______________________________

 

 

 

ATHLETICS COMMITTEE

 

Blane Dasilva

8/14

Dan Kiernan

8/14

Ray McManus

8/14

David Decker

8/14

Student Representative

 

Student Representative

 

 

4 elected

 

Return to Top

______________________________

 

 

Student Government Association
Fall 2013

 

Jared Buniel

President

Sherry Burke

Vice
President

Dominique Mitchell
Alyson Shelton

Secretary
Treasurer

 

Return to Top

______________________________